Omega Geneve automatic
990,00 €
incl. 0 % VAT
Omega Geneve automatic BIG case ( 36,2mm ) with original blue dial
Omega Geneve automatic
| Brand | Omega |
| Reference number | 166.0168 |
| Dealer product code | 615 |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Steel |
| Bracelet material | Leather |
| Year of production | 1975 |
| Condition | Used (Very good) The item shows minor signs of wear, such as small, intangible scratches. |
| Scope of delivery | Original box, no original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Finland, Imatra |
| Price | €1 100 [Negotiable] |
| Availability | Item is in stock |
Caliber | |
| Movement | Manual winding |
| Caliber/movement | 1012 |
| Base caliber | 38871376 |
Case | |
| Case material | Steel |
| Case diameter | 36 x 37 mm Try it on |
| Thickness | 10 mm |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Blue |
Bracelet/strap | |
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet length | 155 mm (95 mm / 60 mm) |
| Bracelet thickness | 3 mm |
| Lug width | 18 mm Size guide |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Steel |
| Buckle width | 16 mm |
To review the product you must sign in.