Ulysse Nardin Classic 18k gold
| Brand | Ulysse Nardin |
| Model | Classic |
| Movement | Manual winding |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Year of production | 1966 (Approximation) |
| Condition | Used (Very good) The item shows minor signs of wear, such as small, intangible scratches. |
| Most Recent Servicing | 4 April 2026 Serviced in-house |
| Scope of delivery | No original box, no original papers |
| Gender | Men's watch/Unisex |
| Location | Finland, imatra |
| Price | €2 150 |
| Availability | Item is in stock |
Caliber | |
| Movement | Manual winding |
Case | |
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 34,5 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Silver |
Bracelet/strap | |
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Brown |
| Bracelet length | 165 mm (95 mm / 70 mm) |
| Bracelet thickness | 2 mm |
| Lug width | 18 mm Size guide |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Gold/Steel |
| Buckle width | 16 mm |
Vintage 18ct golden classic Ulysse Nardin
- watch is professionally serviced, tested, and movement lubricated April / 2026
- Ulysse Nardin is in amazing good age-related condition, like on the pictures
- rare golden Ulysse Nardin, classic style " dress watch " looking good and prestige
Täältä löydät myynnissä olevat vintage arvokellot / merkkikellot
-uusimmat
-kalleimmat
-halvimmat
-asiakaspalautteet
Käy katsomassa.......

hakusanoja:arvokellot,merkkkikellot,rannekellot,omega,seamaster,kultainen,teräs,omega,seamaster,kvartsi,mekaaninen,koneisto,ve
omega,seamaster,constellation,geneve,de ville,rolex,geneva,gold,steel,golden,quartz,automatic,mechanical
Genève, tudor,iwc,prince,princess, cellini,chrono,chronometer,chronograph,vintage,antique,watch,pocketwatch
zenith,jaeger,tissot,certina,eterna,eternamatic,moser,rado,seamaster,finlandia,Genève,,krono,kronometri,camel,chopard
,camy,chronoswiss,herodia,14ct,18ct,golden,gold,plated,solid,gold,capped,longines,rado,de,ville,cartier,seiko,citizen,aerowatch,
moser,l.u.c.chopard,bulgari,bwlgari,revue,chronosuisse,Omega,Zenith,taskukellot,moser,kultakellot,kronometri,krono,chrono,rado,tissot,certina,iwc,longines, seamaster,constellation Audemars Piguet ( AP )