Tissot 14ct Gold 1853 looking like new
| Brand | Tissot |
| Movement | Quartz |
| Case material | Yellow gold |
| Bracelet material | Leather |
| Year of production | 2000 (Approximation) |
| Condition | Used (Very good) The item shows minor signs of wear, such as small, intangible scratches. |
| Most Recent Servicing | 30 April 2026 Serviced in-house |
| Scope of delivery | Original box, no original papers |
| Gender | Women's watch |
| Location | Finland, Imatra |
| Price | 525 |
| Availability | Item is in stock |
Caliber | |
| Movement | Quartz |
Case | |
| Case material | Yellow gold |
| Case diameter | 25 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Bezel material | Yellow gold |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Gold |
Bracelet/strap | |
| Bracelet material | Leather |
| Bracelet color | Black |
| Bracelet length | 150 mm (80 mm / 70 mm) |
| Bracelet thickness | 2 mm |
| Lug width | 12 mm Size guide |
| Clasp | Buckle |
| Clasp material | Gold/Steel |
| Buckle width | 10 mm |
Tissot 14ct solid gold "dress watch" with sapphire glass
- Tissot 5mm thin " dress watch ", looking good and prestige, like in the pictures
- Tissot watch is professionally tested, movement cleaned and battery replaced April / 2026
If You are looking for 14ct prestige dress watch with good price - here You can find Tissot in very good condition and with good price
From the watch shop You can buy new cheapest unknown brand solid 14ct golden watch with 2500e, it's value will be lost less than a half after purchase
Here You can find prestige Tissot solid 14ct gold watch, looking like new , which will not loose it¨s value, less than 600e
Täältä löydät myynnissä olevat vintage arvokellot / merkkikellot
-uusimmat
-kalleimmat
-halvimmat
-asiakaspalautteet
Käy katsomassa.......

hakusanoja:arvokellot,merkkkikellot,rannekellot,omega,seamaster,kultainen,teräs,omega,seamaster,kvartsi,mekaaninen,koneisto,ve
omega,seamaster,constellation,geneve,de ville,rolex,geneva,gold,steel,golden,quartz,automatic,mechanical
Genève, tudor,iwc,prince,princess, cellini,chrono,chronometer,chronograph,vintage,antique,watch,pocketwatch
zenith,jaeger,tissot,certina,eterna,eternamatic,moser,rado,seamaster,finlandia,Genève,,krono,kronometri,camel,chopard
,camy,chronoswiss,herodia,14ct,18ct,golden,gold,plated,solid,gold,capped,longines,rado,de,ville,cartier,seiko,citizen,aerowatch,
moser,l.u.c.chopard,bulgari,bwlgari,revue,chronosuisse,Omega,Zenith,taskukellot,moser,kultakellot,kronometri,krono,chrono,rado,tissot,certina,iwc,longines, seamaster,constellation Audemars Piguet ( AP )